fbpx
Virasána v restoratívnej joge

Virasána v restoratívnej joge

Virasána, pozícia hrdinu v restoratívnej joge patrí medzi asány, ktoré pomáhajú uľaviť od bolesti v chrbte. Je vhodné ju zaradiť ako kompenzáciu sedavého zamestnania.

Mnohokrát si často ani neuvedomuje, že bolesť chrbta, ktorá nás trápi, môže byť spôsobená aj stuhnutým štvorhlavým stehenným svalom, kvadricepsom. Virasána s oporou bolstra a blokov, pomáha uvoľniť stiahnutú oblasť kvadricepsov ako i flexorov bedrového kĺbu. Asána pomáha k lepšiemu tráveniu a ľahšiemu dýchaniu.

Virasána patrí medzi záklonové polohy, pri ktorých sa otvára oblasť hrudníka a prehlbuje sa dych. Prehĺbený nádych a výdych dodáva organizmu viac energie. Stimuluje sa týmus, čo prispieva k lepšej imunite.

Asána pôsobí na srdcovú, sakrálnu čakru a čakru solar plexu. Pravidelné praktizovanie virasány prispieva k uvoľneniu sa od nepríjemných pocitov strachu. Objavuje sa miesto nich súcit a otvorenosť k novým veciam, ktoré život prináša.

Virasána – ako na to:

 1. Jogový bolster si položte pozdĺžne na podložku. Posaďte sa do sedu na pätách s kolenami mierne od seba, tak aby ste boli chrbtom k bolstru. TIP: umiestnite tenkú prikrývku pod nohy pre väčšie pohodlie
 2. Oprite sa o dlane a pomaly položte chrbát na bolster. Ruky majte dlaňami smerom nahor.
 3. Tenkú poskladanú prikrývku si môžete dať aj pod hlavu.
 4. V prípade ak prehnutie by bolo príliš intenzívne, neváhajte použiť pod bolster bloky, tak ako je to aj na úvodnom obrázku.
 5. V polohe zotrvajte po dobu 5 minút.
 6. Z polohy sa uvoľnite odtlačením rúk od podložky a prejdením do sedu na pätách. Vystrite jednu i druhú nohu, aby sa v nich obnovila cirkulácia.

Ďôležité:

Pozícia je pomerne náročná na kolená, keďže dolná polovica nôh je umiestnená po stranách, preto nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú problémy s kolenami.

Namasté

Makarasána, krokodíl v restoratívnej joge

Makarasána, krokodíl v restoratívnej joge

Makarasána, pozícia krokodíla v restoratívnej joge umožňuje hlboké uvoľnenie v ľahu na bruchu. Pomáha uvoľniť napätie v chrbte a ocenia ju i dámy pri ženských problémoch, ako aj pri bolestivej menštruácii.

Asána prináša mnohé benefity predklonov, i keď samotná asána do tejto katégorie nepatrí. Makarasána pôsobí veľmi upokojujúco. A bolster umiestnený pod panvou prispieva k masáži orgánov v brušnej dutine, čím sa zlepšuje trávenie.

Makarasána – ako na to:

 1. Jogový bolster si položte cez stred svojej podložky.
 2. Kľaknite si na kolená a prejdite do ľahu na brucho, tak aby bolster sa nachádzal pod panvou. Pokrčte ruky v lakťoch a čelo si oprite o predlaktia.
 3. Nohy majte v kolenách vystreté a uvoľnené. Päty smerujú do vonkajšej strany a prsty na nohách do vnútra.
 4. Sústreďte sa na svoj dych.
 5. V polohe zotrvajte po dobu aspoň 5 minút.
 6. Položte ruky na podložku, odtlačte sa od bolstra a zaujmite polohu dieťaťa, balasánu. Avšak ruky nechajte položené na bolstri. Chvíľu v polohe zotrvajte.

Namasté

Ako s ľahkosťou zvládnuť „plný jogový dych“

Ako s ľahkosťou zvládnuť „plný jogový dych“

Ak sa nám podarilo úspešne zvládnuť nácvik vedomého nádychu a výdychu, môžeme rozšíriť svoj tréning o novú techniku. Plný jogový dych. Ide o techniku vedomého dýchania. A ako vieme dych je život. Jeho kvalita ovplyvňuje náš život viac ako si myslíme. Len si spomeňte na chvíle, keď ste boli pod tlakom, v stresovej situácii. Ako ste dýchali? Plytko a rýchlo, však?

A práve v takýchto chvíľach je potrebné dych prehĺbiť a spomaliť. Prispeje to k upokojeniu mysle a umožní nám to ľahšie zvládnuť vzniknutú situáciu.

Čo si predstaviť pod „plným jogovým dychom“?

Plný jogový dych je komplexný dych, ktorý v sebe zahŕňa nadychovanie do nasledovných častí:

 1. bráničné, resp. brušné dýchanie (60% vdychovaného vzduchu),
 2. hrudné dýchanie (30% vdychovaného vzduchu),
 3. hrotové, alebo aj klavikulárne dýchanie (10% vdychovaného vzduchu).

Zapojením všetkých troch oblastí dochádza k plnému využitiu kapacity našich pľúc.

Nácvik dýchania po oblastiach

Poďme sa teda pozrieť na nácvik plného jogového dychu po oblastiach:

1. Bráničné, resp. brušné dýchanie – v ľahu na chrbte, pokojne aj s nohami v kolenách pokrčenými, si položíme dlane na brucho a svoj nádych vedieme do tejto oblasti. Môžeme si v tejto oblasti predstaviť balón, ktorý pri nádychu nafukujeme, zväčšujeme jeho objem a pri výdychu vypúšťame z neho vzduch, jeho objem zmenšujeme. V nácviku pokračujeme aspoň 2-3 minúty.

2. Hrudné dýchanie – ostaneme ležať v ľahu na chrbte a dlane si položíme na oblasť našich rebier z bočných strán. Nadychujeme sa do oblasti hrudníka a sledujeme prácu medzi-rebrových svalov počas nášho nádychu a výdychu. V nácviku pokračujeme ďalšie 2-3 minúty.

3. Hrotové, alebo aj klavikulárné dýchanie – ostávame v ľahu na chrbte, oprieme sa o predlaktia a vyklenieme hrudník (pri problémoch s krčnou chrbticou dbáme na opatrnosť) a vedieme svoj dych do hornej časti pľúc – do oblasti pod kľúčnymi kosťami.

Nácvik plného jogového dychu

Ostaneme ležať v ľahu na chrbte, ruky máme na podložke vedľa tela. Pohyb našich rúk počas nádychu a výdychu  bude našim vodidlom, do ktorej oblasti máme viesť svoj dych.

Nácvik plného jogového dychu

Na začiatok je dôležite vydýchnuť všetok vzduch z našich pľúc. V nasledujúcom nádychu nadychujeme najprv do :

 • brušnej oblasti – dvíhame ruky z podložky, až kým naše ruky sú na úrovni nášho hrudníka,
 • pokračujeme v nádychu do hrudnej oblasti – naše ruky prechádzajú z predpaženia až do oblasti našej hlavy,
 • s klesajúcimi rukami do vzpaženia presúvame svoj dych do hornej, klavikulárnej oblasti

Po nádychu môžeme, ale nemusíme, na krátku chvíľu zadržať dych. Pokračujem výdychom za pomoci našich rúk, najprv z klavikulárnej oblasti, potom z hrudnej oblasti a nakoniec vydýchneme vzduch i z oblasti brušnej dutiny, pričom môžeme jemne vtiahnuť dovnútra brušnú stenu.

Takto pokračujeme v nácviku 5-10 minút. Po ukončení ostaneme ležať ešte niekoľko minút na podložke.

Zásady pri nácviku

Pri nácviku plného jogového dychu dbajte na to, aby ste  nadychovali i vydychovali nosom. Snažte sa o plynulosť medzi pohybom a vašim dychom. Hlavne však postupujte vpred pomaly, bez zbytočného úsilia a snahy

Pozdrav Mesiaca ako poďakovanie uplynulému dňu

Pozdrav Mesiaca ako poďakovanie uplynulému dňu

V predchádzajúcom článku sme si priblížili postupnosť  zostavy „Pozdrav Mesiaca“ a dnes sa na ňu pozrieme z iného pohľadu (zostavu pozdrav Mesiaca krok po kroku nájdete tu). Povieme si niečo o symbolike tejto zostavy.

Zostava Pozdravu Mesiaca pozostáva z asán, ktoré sa zaujímajú na obe strany. Ľavá strana je priradená minulosti, kým pravá strana symbolizuje budúcnosť.

Cvičenie začína vkročením do posvätnej rieky Gangy, nabratím vody z jej vôd a zmytím únavy z celého dňa. Symbolizuje to očistu tela i mysle.

Klesanie vo výdychu do predklonu k ľavej nohe je pozdravom uplynulého dňa a prijatím všetkého, čo nám priniesol. Predklon k pravej nohe je pozdrav tomu, čo sa premietne z uplynulého dňa  do budúcnosti.

Chvíľa vedomého  upokojenia mesačnou energiou je nám prepožičaná v polohe polmesiaca (ardha čandrasana).  Myseľ je pokojná, jasná a my sme vtedy schopní vidieť udalosti dňa, ktoré sme zvládli dobre, ale i tie, ktoré sme mohli riešiť inak, lepšie.

polohe trikonasány, ak sme pokojní, dokážeme uvidieť a spoznať význam toho, čo k nám smerovalo počas dňa, ale i uvedomiť si, čo k nám smeruje z budúcnosti.

Zamierenie šípu lukostrelca na ľavú stranu je symbolom stereotypu v našom živote, ktorý chceme odstrániť. Naopak, ak lukostrelec zamieri do pravej strany, vyberá si ten aspekt svojej osobnosti, ktorý chce rozvíjať.

V rovnovážnej polohe tanečníka sa snažíme vyvážiť našu osobnosť a optimalizovať náš život, našu budúcnosť.

Zostava je ukončená založením spojených dlaní poza hlavu, čo je symbolom pripomenutia si toho, že naše konanie je hlboko ovplyvňované impulzmi z nevedomej časti našej mysle.

Pozdrav Mesiaca nám ponúka stíšenie a ponorenie sa do vlastného vnútra. Nabáda nás k uvedomeniu si výsledkov nášho konania pre náš súčasný život a zároveň nás vyzýva na cestu tvorby a vylepšovania najlepšej verzie nášho „ja“.

Namasté

Uttihita Trikonasána – pozícia trojuholníka

Uttihita Trikonasána – pozícia trojuholníka

Trikonasána, pozícia „trojuholníka“, je jednou zo základných stojatých pozícií v joge. Ásana dodáva silu, rovnováhu a sebavedomie. Pomáha pri bolestiach chrbta, skolióze, napráva problémy v bedrách, kolenách, členkoch a oceníte ju i pri plochých chodidlách.

Pri trikonasáne sa intenzívne otvára oblasť hrudníka a zvyšuje sa kapacita dychu. Asána prispieva i k upokojenie mysle, nakoľko pri trikonasáne potrebujeme sústrediť svoju pozornosť na ustátie polohy.

Ponaťahovať sa, otvoriť telo, myseľ a dušu. O tom je trikonasána. Rozšíriť celé svoje bytie, kým udržiavame stabilnú pozíciu tela. Rozšíriť svoje myšlienky a pocity. Otvoriť sa Univerzu. Je to obdobie inšpirácie. Kombinácia vedomostí, ktoré získate, vás povedie.

Ostaňte naladení a prítomní. Počúvajte ľudí navôkol a nebojte sa s nimi zdieľať svoje myšlienky a teórie. Študujte nové zaujímavé odbory, ktoré vám pomôžu pochopiť svet v jeho celistvosti. Môžete dosiahnuť svoje vytýčené ciele. Uspieť v projektoch, v ktoré ste už ani nedúfali. A prekonať svoje strachy. Objavte talenty, o ktorých ste netušili, a nájdite riešenia na všetko s jasnosťou.

„Zdravie je harmónia tela, mysle a duše,“

B.K.S. Iyengar

Viac o význame jogových asán sa dočítate tu

Pozdrav Mesiaca krok po kroku

Pozdrav Mesiaca krok po kroku

„Pozdrav Mesiaca“ patrí medzi menej známe jogové zostavy. Zostava má výrazný upokojujúci vplyv na celý náš organizmus. Ak pozdrav Mesiaca zaradíme večer pred spaním pomôže nám navodiť pokojný a osviežujúci spánok.

Zostavu asán cvičíme symetricky na obe strany. Každú asánu začíname najprv na ľavú stranu.

Ako na to:

 1. Vychádzame z polohy hory (tadasána) – vzpriamený postoj tela.
 2. V nádychu spojíme dlane v oblasti podbrušia, akoby sme naberali vodu z rieky Ganga; dvíhame ruky ponad hlavu a vo výdychu spúšťame ruky za chrbát (Ganga krija).
 3. V nádychu prechádzame do záklonu s dlaňami spojenými za chrbtom, prípadne sa prechytíme za predlaktia za chrbtom (hastauttanasána).
 4. Zaujmeme polohu stoja rozkročmo, vytočíme špičku ľavej nohy a vo výdychu prechádzame do predklonu k ľavej nohe (paršvotanasána). V nádychu sa dvíhame pomaly nahor. Opakujeme i na pravú stranu.
 5. Vo výdychu klesáme do predklonu, položíme ľavú dlaň na podložku; pridvihneme pravú nohu tak, aby bola rovnobežná s podložkou; pridvihneme pravú ruku kolmo na podložku a pozrieme sa za ňou nahor. V nádychu sa pomaly dvíhame z polohy polmesiaca (ardha čandrasána). Zopakujeme to i na pravú stranu.
 6. Stojíme rozkročmo, ruky máme rozpažené; vytočíme špičku ľavej nohy a vo výdychu prechádzame do úklonu k ľavej nohe; pravá ruka je kolmo na podložku a pozrieme sa za ňou nahor. V nádychu sa vraciame z tejto polohy trikonasány a postup zopakujeme i na opačnú stranu.
 7. polohe lukostrelca (akarna dhanurasána) stojíme rozkročmo, ľavá ruka je v rozpažení; pravú ruku priblížime k ľavej a v nádychu ju pritiahneme k sebe, akoby sme naťahovali tetivu. Vo výdychu vystrelíme šíp. Zopakujeme i na pravú stranu.
 8. Stojíme vzpriamene, chodidlá máme na šírku bedier. V nádychu ohneme pravú nohu v kolene, pravou rukou sa chytíme za priehlavok pravej nohy a vo výdychu prechádzame do mierneho predklonu; ľavú ruku dvíhame pred seba a  pravú nohu vyťahujeme nahor. Nakoľko je to rovnovážna poloha, pohľad zafixujeme do pomyselného bodu pred sebou na ľahšie udržanie rovnováhy. V nádychu sa pomaly vraciame a polohu tanečníka (nataradžasána) si zopakujeme i na druhú stranu.
 9. Sekvenciu ukončíme spojením dlaní poza hlavu. Dlane tlačíme smerom k sebe tak, aby prsty smerovali nahor (gupta pranam).

Zostavu cvičíme pomaly, precítene, s plnou pozornosťou. V jednotlivých polohách sa odporúča zotrvať 1-5 nádychov a výdychov pre väčšie uvoľnenie tela a mysle.

Príjemné cvičenie.

10 jednoduchých póz na každý deň

10 jednoduchých póz na každý deň

Máte málo času, ale aj napriek tomu si chcete dopriať čas pre seba a precvičiť svoje telo? Vyskúšajte teda túto jednoduchú jogovú zostavu, ktorá podporí vašu mobilitu, silu, rovnováhu a dodá energiu.

10 jednoduchých jogových póz na každý deň

1. a 2. Mardžariasána – v pozícii mačky dochádza k ohýbaniu chrbtice, k ponaťahovaniu chrbtových svalov, krku, ako aj celej prednej časti trupu. Ak je asána zosúladená s dychom, má upokojujúci vplyv na myseľ.

3. Ardha anjanejasána – pozícia dorastajúceho polmesiaca naťahuje chrbticu a krk, prebúdza a energetizuje telo a otvára oblasť hrudníka, čím prispieva k dobrej nálade. Zlepšuje rovnováhu a koncentráciu. Asána je prospešná pre všetkých bežcov, cyklistov, ako aj tých, ktorí väčšinu dňa trávia sedením, či už v kancelárii alebo v aute.

4Virabhadrasána II – asána bojovníka pôsobí na vnútorné stehná, slabiny, hrudník a ramená. Posilňuje nohy, zlepšuje vytrvalosť a sústredenie.

5. Uttihita trikonasána – posilňuje a narovnáva celé naše telo. Asána je veľmi prospešná pri skolióze, bolestiach chrbta, napráva problémy v bedrách, kolenách, členkoch a pomáha aj pri plochých chodidlách.

6. Vrkšasána – pozícia stromu zlepšuje rovnováhu, vytvára vonkajšiu rotáciu v bokoch, posilňuje členky, nohy a chrbticu, zlepšuje koncentráciu a stišuje myseľ.

7. Šalabhasána – pozícia kobylky predlžuje a omladzuje chrbticu, pomáha pri skolióze, kyfóze a stuhnutosti kĺbov, pomáha tráveniu, otvára naše srdce a zlepšuje náladu.

8Setu Bandhasána – poloha mostíka posilňuje nohy, hlavne lýtka, a naťahuje predný stehenný sval. Pôsobí uvoľňujúco na oblasť ramien a krku, podporuje trávenie. Oživuje celé telo a pomáha pri únave, úzkosti a nespavosti.

9Gómukhsasána – pozícia hlava kravy (kraví pysk) uvoľňuje ramená, predlžuje krk, naťahuje svaly na vnútornej i vonkajšej strane stehien, ktoré sú zriedkavo zapájané počas cvičenia. Asána dodáva pocit uzemnenia a uvoľňuje napätie v oblasti panvy.

10. Modifikovaná viparita karani – pozícia vodopádu pôsobí uvoľňujúco na dolné končatiny, prospieva pri kŕčových žilách, uľavuje pri migréne a nespavosti. Stimuluje zažívací a reprodukčný systém, upokojuje myseľ a omladzuje celé telo

Namasté

Šavasána viac iba ako uvoľnenie

Šavasána viac iba ako uvoľnenie

Šavasána, jedna z najobľúbenejších jogových pozícií, často vnímaná ako zaslúžený oddych po lekcii jogy. Ale naozaj iba o tom je táto asána? Iba obyčajné spočinutie v ľahu na chrbte, prípadne zadriemanie?

Účinky tejto asány siahajú oveľa hlbšie. Aj keď navonok pôsobíme, že iba oddychujeme, v tele sa deje množstvo pre telo blahodarných procesov. Aj napriek tomu, že nevyvíjame žiadne fyzické úsilie! Dobré, však?!

V čom nám môže byť šavasána nápomocná?

–  sprítomňuje nás, nakoľko naša pozornosť je upriamená na plynutie dychu

–  pomáha redukovať krvný tlak, podporuje krvný obeh

–  pôsobí uvoľňujúco na celé telo, redukuje nespavosť, únavu, svalové napätie

–  zvyšuje úroveň energie, zlepšuje pamäť, sústredenosť, sebavedomie

–  napomáha hlbším stavom uvoľnenia, čo vedie bunky k náprave

–  upokojuje nervovú sústavu, oceníte ju najmä v období stresu

Najväčší benefit asány je jej meditatívny charakter. Prináša hlboké uvoľnenie tela i mysle.

Ako ju správne zaujať?

Povedzme si ešte pár slov k zaujatiu tejto asány a na čo pri nej dbať.

–  uistite sa, že máte dostatok osobného priestoru a nič vás nevyrušuje

–  ľahnite si na chrbát, podložte si pod kolená alebo hlavu deku

–  postupne uvoľňujte každú časť vášho tela, od končekov prstov na nohách až po hlavu

– pozornosť majte zameranú iba na svoje telo, vnímajte iba svoj dych – dýchanie do brušnej oblasti pôsobí upokojujúco na telo i myseľ a napomáha    k relaxácii

–  majte na pamäti, že šavasána  je o vnímaní tela tu a teraz, skúste preto ostať bdelý po celú dobu cvičenia

–  v pozícii zotrvajte 5-10 minút (vo všeobecnosti sa odporúča 5 minút šavasány na každých 30 minút cvičenia)

I keď pozícia vyzerá jednoducho, úplne jednoduchá nie je. Myseľ si bude viesť svoj vlastný monológ. Nechajte ju. A nenechajte sa odradiť. Upriamte svoju pozornosť  na svoj dych. Pomaly, postupne to príde. Hlavne zotrvajte.

Namasté

Jogová zostava „Pozdrav Zeme“ pre naše uzemnenie

Jogová zostava „Pozdrav Zeme“ pre naše uzemnenie

Pozdrav Zeme je séria tvorená deviatimi asánami, symbolizujúcimi deväť mesiacov tehotenstva. Zostava zvyšuje výdrž, posilňuje telo a pôsobí priaznivo na celý nervový systém, ako aj na reprodukčnú a tráviacu sústavu. Dodáva pocit uzemnenia, zmierenia s realitou a vyvoláva pocit vďačnosti Matke Zemi za náš život.

Pozdrav Zeme je pomerne jednoduchá zostava, pri ktorej vychádzame zo sedu na pätách. V tejto polohe si doprajeme niekoľko nádychov a výdychov na  stíšenie našej mysle. Po úvodnom precítení môžeme začať s pozdravom Zeme, ktorý pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. V sede na pätách spojíme dlane pred hrudníkom.
 2. V nasledujúcom nádychu sa dvíhame do kľaku na kolenách a prechádzame do mierneho záklonu, ruky vzpažíme.
 3. Vo výdychu prechádzame do pozície zajaca.
 4. V nádychu sa dvíhame do polohy mačky a vo výdychu položíme čelo na podložku, ruky máme vystreté pred sebou na podložke.
 5. V nádychu sa pomaly dvíhame do pozície mačky, vo výdychu zaguľatíme chrbát a v nádychu chrbát prehneme.
 6. Vo výdychu kladieme čelo na podložku a vystierame ruky pred seba na podložku.
 7. V nádychu sa pomaly dvíhame do pozície mačky a vo výdychu dosadneme na päty do pozície zajaca.
 8. V nádychu sa dvíhame do kľaku na kolenách, prechádzame do mierneho záklonu a ruky vzpažíme.
 9. Zostavu dokončíme dosadnutím na naše päty s dlaňami spojenými pred hrudníkom.

Ako každú zostavu, môžeme cvičiť dynamicky, v tom prípade plynule prechádzame jednotlivými pozíciami, alebo naopak môžeme ju zacvičiť pomaly, zotrvať v pozíciách na niekoľko nádychov a výdychov a precítiť jednotlivé pozície. Záleží to iba od nás, ako je nám to v tejto chvíli príjemné.

Príjemné cvičenie!

Namasté

Uvoľnenie sa v asáne alebo kde je tá hranica medzi príjemným pnutím a bolesťou

Uvoľnenie sa v asáne alebo kde je tá hranica medzi príjemným pnutím a bolesťou

Čo je to príjemné pnutie? Prečo nás to v asánach niekedy bolí? Čo sa v našom tele vlastne deje? To sú otázky, ktoré si mnohí kladú a ktoré si v článku z odpovieme.

Čo sa deje v našom tele počas asán?

Počas asán sa aktívne naťahuje príslušná svalová skupina (a spolu s ňou i iné svaly). Každý sval má svoj prirodzený tonus, čiže určitú dĺžku. Počas bežného dňa, a najmä pri sedavom spôsobe života, dochádza k ich zmenšovaniu sa. Pri cvičení asán dochádza k ich pomalému a pozvoľnému naťahovaniu.

Joga zázraky na počkanie neprináša, potrebná je vytrvalosť

Mnohí sa pýtajú, prečo to ide ale tak pomaly? Jednoducho preto, že väčšina ľudí má svalový tonus menší, ako je normálny tonus svalu, a takisto i preto, lebo sval má svoju vlastnú inteligenciu, ktorá ho chráni pre natrhnutím či dokonca roztrhnutím práve zmrštením svalu. Z toho dôvodu je potrebné k svojmu telu pristupovať s rešpektom, postupne, po dlhšiu dobu. Počas naťahovania je ale tzv. „príjemné pnutie“ prístupné, lebo po uvoľnení sa z pozície sa sval zaplaví novou čerstvou krvou.

Dôvodov prečo naťahovať svaly je hneď niekoľko

Od pružnosti a dĺžky svalov závisí ohybnosť našich kĺbov. V stuhnutých kĺboch nedochádza k plynulému toku životnej energie – prány, od ktorej závisí naše zdravie a vyrovnanosť.

A v neposlednom rade už spomenutý prílev novej krvi do svalov, ako aj do okolitých tkanív. Predstavte si to ako špongiu, z ktorej vytlačíte existujúce tekutiny (krv, toxíny) a ona sa potom nasaje novou tekutinou, v tomto prípade čerstvou okysličenou krvou, ktorá sval prepláchne a vyživí.

Hranica medzi „príjemným“ pnutím a bolesťou

Vedomím zaujatím pozícií cibríme svoju schopnosť vnímania svalov, precítením hranice, kedy sval sa začína brániť a sťahuje sa, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Táto hranica je u každého iná. Závisí od našich dlhoročných návykov a spôsobu života.

Počas asán sa snažíme naťahovaním svalov prispieť k ich normálnej dĺžke, až k jeho natiahnutiu po fyziologickú hranicu danú ohybnosťou príslušného kĺbu.

Zlatá stredná cesta

Ešte je namieste spomenúť ďalší extrém, prílišnú jemnosť k sebe. Tá sa však ale príliš nevypláca, nakoľko nás až príliš šetrí a jogové cvičenie má nakoniec iba podobu príjemného strečingu, ktorý neublíži, ale ani neprospeje.

Byť tvrdý na seba je ale taktiež  na mieste. Samozrejme, berúc do úvahy všetko, čo tu bolo napísané. Niektoré svaly, najmä tie, ktoré si najmenej uvedomujeme, totiž obľubujú intenzívnejšie naťahovanie, nakoľko je potrebné prekonať značný odpor týchto svalov (napr. krátke šikmé svaly okolo chrbtice, svaly na nohách).

Mnohokrát sa po takomto „tvrdšom“ tréningu budete cítiť oveľa lepšie. Čo vám hrozí je mierna svalovka, ale tá rýchlo prejde.

Dôležité je neisť z krajnosti do krajnosti, ale dbať o krásu a ladnosť pohybu, ktorý plynie z pocitu harmónie.