fbpx

Viparita karani, pozícia vodopádu, prináša úľavu od silných a potláčaných emócii. Vodopád reprezentuje túžbu, regeneráciu a obnovu. Asána nám odporúča nechať sa unášať a zanechať všetky negatíva, ktoré v sebe nosíme.

Možno ste zažili situáciu, kedy nápor emócii bol natoľko silný, až ste nevedeli čo s nimi. Ak ich nápor je príliš silný, rýchlo presiahnu náš limit a skaza vo forme emočného výbuchu je neodvratná. Pozícia nás preto vyzýva k ich čistému a kontrolovanému spôsobu vyjadrenia, aj napriek nátlakom a obmedzeniam.

Voda ako taká sa spája s emóciami. Vodopád svojou silou a rýchlosťou dokáže odniesť všetko, čo stojí v jeho ceste. To nám má pripomenúť potrebu stať sa majstrami našich emócií a myšlienok, aby sa nestali práve ony našou skazou.

Viparita karani patrí do kategórie obrátených polôh, pôsobí uvoľňujúco na dolné končatiny, prospieva pri kŕčových žilách, uľavuje pri migréne a nespavosti. Stimuluje zažívací a reprodukčný systém, upokojuje myseľ, prináša úľavu pri depresii a omladzuje celé telo.

V Hatha Joga Pradipike je zmienka o tom, že po šiestich mesiacoch jej pravidelného praktizovania sú šedé vlasy a vrásky menej nápadné. Za vyskúšanie to stojí, čo vy na to?