fbpx

Trátak je jednou z jogových očistných techník, tzv. šatkariem. Šatkarmy v joge slúžia predovšetkým na očistu tela a mysle a prípravu na vyššie stupne v Patandžaliho 8-stupňovom systéme jogy (asány, pránajáma, dharána, atď).

Trátak poznáme ako koncentráciu na plameň sviečky alebo na bod, bez mihnutia očí. Väčšinou sa používa práve plameň sviečky, ale využiť môžete aj pozorovanie bieleho bodu na čiernom podklade.

Technika trátaku môže byť vonkajšia, kedy sa dívame do plameňa sviečky, bod či na špičku nosu (naságra drišti) alebo vnútorná, kedy pozorujeme vnútorný priestor – to čo sa objaví, keď máme viečka zatvorené.

Trátak a jeho benefity

Technika trátaku zlepšuje zrak (necvičte s okuliarmi), prečisťuje očné kanáliky a posilňuje očné svaly. Navodzuje hlboký pocit uvoľnenia a pokoja. Rozvíja schopnosť sústredenia a zlepšuje pamäť. Pomáha rozvíjať pevnú vôľu.

Ako na to

Pre praktizovanie trátaku budete potrebovať tmavú miestnosť a sviečku, ktorú umiestnite do vzdialenosti 1až 1,5m od seba , vo výške očí.

  1. Sadnite si do sedu s prekríženými nohami, resp. do takej polohy, aby ste dokázali držať chrbát vystretý.
  2. Zavrite oči a chvíľu iba pozorujte svoj dych. Stíšte svoju myseľ.
  3. Otvorte oči a zahľaďte sa do plameňa sviečky. Pokúste sa nežmurkať. Zo začiatku sa do plameňa sviečky dívajte po dobu 15 sekúnd. Postupne čas zvyšujte. Ak oči začnú slziť, zavrite ich.
  4. Oči zatvorte a pozorujte čo sa objaví za zavretými viečkami. Väčšinou je to plameň sviečky. Ak sa objaví pozorujte ho.
  5. Ak sa vynoria spomienky, myšlienky, či pocity, nenechajte sa nimi strhnúť. Iba ich pozorujte. Nenechajte sa nimi strhnúť.
  6. Po chvíli opäť oči otvorte a pozorujte plameň sviečky. Cvičenie opakujte 2 až 3 krát.
  7. Na záver sa odporúča umyť si tvár studenou vodou.

Vhodný čas na trátak

Pred samotnou technikou trátaku je dobré zaradiť cvičenie ásan a pránájámu. Upokoja myseľ a pripravia ju na meditáciu.

Vhodný čas na cvičenie trátaku je skoro ráno alebo neskoro večer, najlepšie pred spaním. Pravidelné večerné cvičenie pomáha pri nespavosti.

Upozornenie

Cvičenie nie je vhodné pre osoby so psychickými problémami.

Tip na záver

Miesto sviečky z vosku využite plameň horiaceho masla ghí