fbpx

Definícia obrátenej polohy sa v mnohých literatúrach rôzni. Tradične sa tu zaraďujú náročnejšie polohy na prevedenie, ako sú stojka na hlave (širšasána), sviečka (sarvangasána),  pluh (halasána) či poloha páva (majurasána).

 Existuje však i taká definícia obrátenej polohy, pri ktorej sa  hlava nachádza nižšie ako panva. Berúc do úvahy túto definíciu, ponúka sa nám viacero asán (jogových polôh) s podobnými pozitívnymi účinkami pri menšej záťaži. Len pre vašu informáciu, zaraďujeme tu  polohy ako strieška (adho mukha svanasána) alebo predklon v stoji (uttanasána).

Nedajte sa odradiť

Pravdou je, že obrátené polohy nepatria medzi jednoduché asány. Pred ich cvičením by sme mali dbať na patričnú rozcvičku a oboznámiť sa s jej kontraindikáciami. Ich náročnosť by Vás však nemala v žiadnom prípade odradiť. Každá poloha má totiž mnohé varianty – od najjednoduchších až po najnáročnejšie.

Benefity obrátených polôh

Benefity obrátených polôh sú veľmi rozmanité. Tým, že gravitácia pôsobí opačným smerom na naše vnútorné orgány, dochádza k ich uvoľneniu tak ako v žiadnej inej polohe. V obrátených polohách sa prekrvuje i náš mozog, čím sa zlepšuje i naša  pamäť a zmierňuje sa pocit únavy. V prípade variantov,  keď sú nohy vyššie ako hlava, dochádza k odľahčeniu a úľave aj našich nôh.

Amrit – nektár nesmrteľnosti

Starí jogíni hovoria v súvislosti s obrátenými polohami o amrite ako o nektári nesmrteľnosti. Ten sa nachádza v oblasti nosohltanu a predstavuje našu životnú energiu. Amrit sa spaľuje po kvapkách v brušnej dutine, keď steká nadol. Keď zaujmeme obrátenú polohu, náš nektár nesmrteľnosti sa nespaľuje a predžujeme si tak náš život. Aj preto jogíni odporúčajú zaradenie týchto výnimočných polôh do každodennej zostavy.

Pikoška záverom

Jedným z benefitov obrátených polôh je zmiernenie pocitu únavy. Hodina výdrže v obrátenej polohe sa vyrovná štyrom hodinám spánku; samozrejme, nezabúdajte na pomaly nácvik polohy, kým dôjdete takémuto číslu.

Namasté 🙏