fbpx

Zimné mesiace sú ideálnym obdobím na zaradenie rovnovážnych polôh do každodenných zostáv. Je to obdobie, kedy sa po období plnom aktivít snažíme o nájdenie rovnováhy a obrátenie pozornosti do svojho vnútra.

Jogové rovnovážne polohy patria do kategórie cvikov, ktoré nám pomáhajú nastoliť pokoj v našom vnútri a rozvíjajú rovnováhu tela a mysle. Ich precvičovaním sa vyrovnáva činnosť oboch hemisfér, čím sa stávame vyrovnanejší a sústredenejší.

Pri praktizovaní týchto asán sa často snažíme iba o „dokonalé“ zaujatie asány a udržanie sa v polohe. A na to najdôležitejšie zabúdame. Pokojná a vyrovnaná myseľ, pravidelný a pokojný dych sú faktory pre zaujatie dokonalej asány. Ako pri všetkých jogových cvičeniach nejde o dokonalosť a perfektné zvládnutie asány, tak ako to vidíme na fotkách, videách či v knihách. O čo sa snažíme je obrátenie pozornosti sami do seba – dovnútra svojho ja.

Rovnovážne polohy nás k tomu ba priam vyzývajú. Z môjho pohľadu sú to práve asány, pri ktorých sa najviac ukáže, ako vieme svoju pozornosť sústrediť sami na seba, bez porovnávania a hodnotenia. Sú to iba polohy, teda len my a náš dych, to je všetko…

Úspešné zvládnutie rovnovážnych polôh je iba otázkou času. Nedajte sa odradiť prvotnými neúspechmi. Prvé výsledky sa dostavia pomerne rýchlo.

Joga je cesta a rovnovážne polohy sú o ceste za hľadaním vnútornej harmónie a rovnováhy…

Ak vás rovnovážne polohy zaujali, prečítajte si i 8 tipov ako zvládnuť rovnovážne polohy.