fbpx

Doba, v ktorej žijeme, je rýchla a stres je náš každodenný spoločník. Uvoľnenie a vypnutie mysle je počas takýchto chvíľ až nemožné, najmä ak sme stále v tom istom kolotoči. Zavítanie na bežnú lekciu jogy je príjemné, ale vo svojom vnútri cítime, že by to chcelo niečo viac. Dlhší oddych, dlhšiu relaxáciu. Čas a priestor, kedy sa nepotrebujeme do ničoho siliť a  nemusíme NIČ robiť.

A práve o tom je restoratívna prax jogy. Našou úlohou počas restoratívnej jogy je zaujatie stavu „nič“. Vypnúť zmysly a myseľ. Zaujať príjemnú pozíciu, udomácniť sa v nej, vypodložiť sa bolstrami, blokmi, prikryť sa teplou dekou a cítiť sa ako v bavlnke. A napokon sa nechať unášať príjemnou vôňou, zvukmi tibetských mís, čineliek, kalimby, koshi zvonkohry a samozrejme naším dychom.

Restoratívna jóga je považovaná za hlboko uvoľňujúcu prax jogových pozícií za použitia jogových pomôcok pre dosiahnutie fyzického, mentálneho i emočného uvoľnenia. Vychádza z metódy najväčšieho majstra jogy tejto doby B.K. S. Iyengara, ktorý viedol svojich študentov k používaniu pomôcok na zaujatie správnej pozície pre dosiahnutie žiadaných účinkov na telo i myseľ.

Cesta do svojho vnútra

Restoratívna prax jogy je cesta do svojho vnútra. Uvoľnenie tela a mysle nám umožní  ponoriť sa do svojho vnútra a oživiť naše prirodzené kvality, ako sú súcit porozumenie sebe samým a ostatným.

Ponorením sa do seba samého sa nám naskytá príležitosť uvedomiť si miesta, kde a ako zadržujeme napätie. A akonáhle si tieto miesta uvedomíme, naskytá sa nám i možnosť ich  uvoľniť. Po tejto ceste nás sprevádza náš dych a naša ochota zanechať všetko, čo spôsobuje napätie v nás. Je to stále na našom rozhodnutí.

Benefity restoratívnej jogy

Uvoľňujúca prax restoratívnej jogy prináša mnoho benefitov, ktoré môžete získať jej pravidelným praktizovaním. Medzi najvýznamnejšie patria:

  • Umožňuje hlboké uvoľnenie fyzického tela, uvoľnenie svalov, fascií, kostí, kĺbov a chrbtice.
  • Vyrovnáva činnosť nervového a imunitného systému.
  • Stimuluje parasympatický nervový systém, ktorý nie je možné riadiť vedome a je zodpovedný za reguláciu životne dôležitých činností, ako je dýchanie, trávenie, inervuje hladké  svalstvo všetkých orgánov, srdca a žliaz.
  • Zvyšuje imunitu.
  • Upokojuje myseľ.
  • Redukuje stres, zlepšuje náladu.

Pre koho je restoratívna joga vhodná a ako často?

Pre všetkých, ktorý potrebujú spomaliť, oddýchnuť si a vypnúť. Je vhodné ak už máte za sebou  nejaké skúsenosti aj s inými typmi jogy.

Ideálne je ju praktizovať raz za týždeň v kombinácii s inými dynamickejšími formami jogy a takisto aj s inými formami pohybových aktivít.

UPOZORNENIE

Tento štýl jogy nie je vhodný pre ľudí so psychickými problémami.

Podobne, ak prežívate obdobie hlbokej depresie, apatiu, lenivosť, zaraďte radšej dynamický štýl jogy, nakoľko restoratívna joga môže prehĺbiť tieto stavy.

Namasté🙏

Na nedeľné relaxačné a uvoľňujúce hodiny sa môžete prihlásiť➡️ http://restorativnajoga.reservanto.sk/