fbpx

Navasána, pozícia loďky, patrí medzi asány, ktoré sa zdolávajú postupne a s trpezlivosťou. Avšak naša trpezlivosť bude odmenená silným chrbtom, nohami a brušnými svalmi. Asána zlepšuje videnie, naťahuje oblasť krku, upokojuje myseľ, zlepšuje koncentráciu a rovnováhu. Masíruje orgány brušnej dutiny, takže napomôže i pri  tráviacich ťažkostiach a kolikách.

Loď predstavuje symbol cesty a s ňou súvisiace otázky: Kam idem? Čo je to, čo ma poháňa? Som pripravený na cestu? Ako nájdem svoju cestu? Ako ju ustojím za nepriaznivých podmienok?

Plavba loďou je metaforou pre cestu do svojho podvedomia. Na aký výlet sa chystáte? Dobrodružný, oddychový, prieskumný alebo iba na prechádzku pozdĺž pobrežia? Idete sa plaviť na šíre more, jazero či rieku? Asána nám pripomína našu zodpovednosť za nájdenie našej cesty medzi prílivmi a vlnami emócií, snov a ilúzií. Na to, aby sme ju dosiahli, potrebujeme aktivovať naše praktické vedomosti, odvahu a intuíciu.

Hviezdy nás vedú a vietor dáva impulz do našich plachiet. Avšak voda je neznáma a nestála. Vyžaduje sa prispôsobivosť, flexibilita, správne vnímanie, interpretácia  a následne akcia. Loď je sila našej vôle, ktorá nás vezme z jedného miesta na druhé. To, či natrafíme na číre modré more alebo hrozivú búrku, závisí od našej vyrovnanosti a sebadôvere.

Je zrejmé, že pozícia loďky vyzýva dať sa na cestu. Záleží od nás, či sa na ňu vydáme alebo nie. Majte však oči otvorené a sústreďte sa na svoj cieľ. V závislosti od vašej sústredenosti to môže byť cesta plná dobrodružstva a zábavy alebo aj skúška. Získať však môžete nové dojmy, informácie ako aj prístup k hlbokým životným pravdám.

Namasté