fbpx

Mastjendrasána, pozícia mudrca Matsjendru, sa vzťahuje k legende, ktorá rozpráva príbeh o malom Matsjendrovi, ktorý kvôli nepriaznivému postaveniu hviezd počas svojho narodenia bol hodený do mora a prehltnutý veľkou rybou. Na dne oceána mal malý Mastjendra šťastie a vypočul si tajné učenie boha Šívu, ktorý učil svoju manželku Parvati. O 12 rokov neskôr rybár vytiahol rybu a z jej útrob vyšiel  Mastjendra, osvietený znalosťami jogy, a dostal označenie Kráľ rýb.

Voda predstavuje symbol, tajomstvo záhad stvorenia, podvedomie, skryté túžby, predstavu a intuitívnu znalosť pravdy. Ryba plávajúca v hlbokých vodách reprezentuje pozitívne, ale i negatívne sily nášho podvedomia. A napokon rybí kráľ poukazuje na možnosť využitia týchto síl pre vyššie dobro.

Pozícia nabáda na využitie nášho skrytého potenciálu. Po fyzickej stránke odporúča detoxikáciu tela, statočnosť a odhodlanie vymaniť sa z chorôb a z prekážok na našej ceste.

Asána prináša uvoľnenie ramien, chrbta a panvy, posilňuje dolný chrbát a krk. Pomáha detoxikovať orgány v brušnej dutine, zlepšuje trávenie, stimuluje pečeň, slezinu a obličky. Reguluje vylučovanie žlče a adrenalínu. 

Namasté 🙏