fbpx

Badha konasána, pozícia motýľa, pôsobí uvoľňujúco na chodidlá, panvu a chrbát. Zlepšuje náladu, uvoľňuje telo i myseľ a pôsobí povzbudzujúco na trávenie a reprodukčný systém.

Motýľ sa považuje za univerzálny symbol premeny. Z vajíčka sa vyvinie húsenica, ktorá sa zakuklí, aby napokon mohol vzniknúť nádherný pestrofarebný motýľ. Vývin motýľa v sebe nesie lekciu, ktorá nás vyzýva k prijatiu neodvrátiteľných zmien v našom tele, v našich životoch i v našom okolí. Prijatie premeny nás učí zachovať si vieru pri prechode rôznymi štádiami nášho života. Poukazuje na prchavé okamihy, plynutie času, ale aj na milosť, vývoj, zraniteľnosť, znovuzrodenie, slobodu a oslavu života.

V starovekom Grécku motýle symbolizovali duše mŕtvych ľudí. V gréckej mytológii nájdeme príbeh krásnej dievčiny Psyché (duša), ktorá sa po mnohých pokusoch stala manželkou Erosa (grécky názov pre lásku). Ich manželstvo reprezentuje dokonalé spojenie. Ide o metaforu pre dlhú cestu duše, do ktorej sme sa my všetci pustili. Na našej ceste nájdeme mnoho zákrut, zmien, ale aj podmienok, ktoré nás budú nabádať k zmene na čoraz jemnejšiu bytosť, aby sme sa napokon nadobudli našu božskú podstatu.

Pozorovaním vývoja motýľa si môžeme uvedomiť, že zmena je jediná naša istota. Je to naša možnosť výberu nájsť cestu viery, prijatia premeny a napokon aj objavenie naše pravej podstaty.

Namasté🙏