fbpx

Dnes si priblížime jednoduchší a ľahšie pochopiteľný pojem z Patandžaliho 8-stupňového systému jogy: povieme si niečo o jogových polohách, účinkoch a typoch.

Čo je asána?

Asánou sa rozumie poloha, v ktorej spočinieme. Poloha by mala byť príjemná, pohodlná, tak aby sme sa v nej vedeli uvoľniť i na dlhšiu dobu.

Účinky asán

Účinky asán na naše telo sú rozmanité. Niektoré pôsobia na naše telo upokojujúco, uvoľňujúco, tonizujúco, dokonca aj regeneračne, ale i posilňujúco.

Avšak pozitívny účinok asán nekončí iba ich vplyvom na naše fyzické telo. Asány idú hlbšie. Prostredníctvom nich dokážme upokojiť našu myseľ. Kladiete si otázku ako? Veľmi jednoducho. I keď v začiatkoch to bude chvíľu trvať. Doprajte si však čas. Čas a pochopenie pre seba samých.

Koncentrácia na váš dych – alebo sústredenie sa na predychávanie a uvoľňovanie miesta, v ktorom pociťujete najväčšie pnutie, Vám pomôže dosiahnuť uvoľnenie sa i v najnáročnejších asánach.

Rozdelenie asán

Ak by sme si chceli začleniť asány do typov, tu sa nám ponúkajú rôzne možnosti ich členenia. Podľa nášho postoja ich môžeme členiť nasledovné polohy:

  1. stojaté – asány precvičované v stoji,
  2. sedavé – polohy slúžiace najmä pri meditácii a pránájáme,
  3. predklonové – predklonové polohy v stoji alebo i v sede,
  4. záklonové – záklonové polohy v stoji alebo i v sede,
  5. úklonové – úklonové polohy v stoji alebo i v sede,
  6. torzné – polohy, pri ktorých dochádza k rotácii chrbtice,
  7. obrátené – inverzné polohy, pri ktorých je hlava nižšie ako naša panva,
  8. rovnovážne – asány rozvíjajúce rovnováhu nášho tela a mysle.

V ideálnom prípade každá z vyššie uvedených typov asán by mala mať svoje zastúpenie počas každej lekcie jogy pre harmonický rozvoj tela a mysle.