fbpx

Nosové dutiny tvoria v lebke systém dutín, ktoré sú navzájom poprepájané a sú naplnené vzduchom. Práve vďaka tomu je naša hlava ľahšia a náš hlas je zvučnejší. Nosové dutiny sú vstupnou bránou pre dýchací systém.

O zdravie tejto oblasti sa jogíni starajú očistnou technikou zvanou „džala néti“. Táto technika slúži na preplach nosovej dutiny slanou vodou. V súčasnej dobe nadobudla na popularite a mnohí lekári ju odporúčajú ako pomoc pri alergiách a pri ochoreniach dýchacích ciest.

Výplach nosa (nájdete ju aj pod pojmom nosná sprcha) sa odporúča vykonávať pravidelne každé ráno. Pomáha očistiť nosnú dutinu od hlienu a iných dráždivých látok, ako sú peľ a prachové častice.

Ako postupovať pri výplachu nosa:

  1. Do konvičky na výplach nosa si pripravte vlažnú vodu (cca 2,5 dcl), v ktorej rozpustíte 1/2 čajovej lyžičky soli (mnohokrát je súčasťou zakúpenej konvičky i malá odmerka na soľ). Niektoré zdroje odporúčajú vodu prevariť a nechať vychladnúť.
  2. Predkloňte sa nad umývadlo a hlavu mierne vytočte , aby ste sa dívali bokom. Priložte konvičku k nosnej dierke (je lepšie začať tou, ktorá je viac priechodnejšia) a potvorte mierne ústa.
  3. Pomaly nakloňte konvičku. Voda začne sama vytekať druhou nosnou dierkou.
  4. Preplach nosa ukončíme, odtiahnutím konvičky. Zdvihneme hlavu, necháme vytiecť vodu a poriadne vyfúkame zvyšok vody. Tejto časti je treba venovať zvýšenú pozornosť a dbať o to , aby v dutinách neostala voda. Tá by totiž mohla spôsobiť zápal.
  5. Obsah konvičky postačí na výplach oboch nosných dierok. Preto nezabudnite strany prestriedať.

Ak po očiste nosa zaradíte krátku rannú pránajámu, budete vnímať rozdiel ešte viac a zážitok z pránajámy bude ešte väčší.

Namasté